George Washington

We started learning a little about Presidents this week.  Our unit on money was the PERFECT intro!  Over the last few weeks, the kids have been learning all about coin identification & the Presidents on each…

valentinesday5

First up, George Washington.  We read the perfect little biography that kept the kids really engaged.  They were fascinated by the fact that G. Dub didn’t go to school!!  How in the world was that even possible?!  We created a circle map and gathered tons of facts about our first President and then carried over our new learning into a little writing piece. 

We were reviewing statement & question sentences {using the correct punctuation} so I had my kids write one telling sentence & one question sentence including facts we learned from our reading.  I also had the kids make their own little George Washingtons using half a paper plate, flesh colored paint {orange & white paint mixed together ;)}, construction paper, & cotton balls.  They turned out pretty dang cute and I was so proud of their writing! 

george6george9george7george8george5

It took NO time to cut out the hats {steps below} and the kids used construction paper to make the eyes, nose, & mouth.  The art piece to this little project was really pretty quick! 

For the hat…

Cut a 12x4 piece of blue construction paper

george1

Fold in half {bring the left side over to the right}

george2

Cut off the right side bottom corner {diagonally} and cut an upside-down triangle on the top.

george3

Now open it up and VOILA!  George Dubya’s hat :)

george4

More President’s Day activities to come!! 

62 comments:

 1. So cute! I will be adding this to my unit. I love your George Washingtons. :) I have a few presidents stuff on my blog if you want to check it out. Thanks for the ideas!
  ~Sarah
  http://snippetsbysarah.blogspot.com/

  ReplyDelete
 2. So stinkin' cuuuute! I have to try the statement and question writing...we are reviewing this skill too.

  -Gladys
  http://teachinginhighheels.blogspot.com

  ReplyDelete
 3. Love the money bubble maps. We are finishing up our unit on Presidents this week was well and my students were so intrigued by the fact that GW didn't go to school and Lincoln went for less than a year. They just couldn't wrap their little minds around it :)
  I have some George Washington's on my blog that turned out pretty darn cute if you want to check them out.
  Jodi
  www.fun-in-first.blogspot.com

  ReplyDelete
 4. Love the hats...so darn cute. We are starting money in 2nd grade next week and the coins are a perfect intro. Thanks for sharing:)
  Monica
  www.theschroederpage.com

  ReplyDelete
 5. I'd love to know the name of the biography on George that you read.

  ReplyDelete
 6. I used to make those same little Georgies and forgot all about them! Too cute! We're just starting our money unit too--thanks for your ideas!

  ReplyDelete
 7. Love your Georges! Very cute!

  Alexandra
  http://thefirstgradesweetlife.blogspot.com/

  ReplyDelete
 8. Made the GW pcis this morning with my kiddos! They turned out so dang cute! Thanks for sharing!

  ReplyDelete
 9. Love all of your ideas! Your blog rocks:) Thanks for sharing!!!I have a couple of Presidents Day centers/activities on my blog. I'd love for you to visit/follow me, too!

  http://fun-n-first.blogspot.com/

  ReplyDelete
 10. My kiddos LOVED making these little George Washingtons!!! :) I'm going to adapt it for Abe Lincoln next week (we're a little behind with all the President's Day stuff....).

  Thanks for all your wonderful ideas!! And the pictures of your kids' work - I logged on and showed my class your students' samples. They loved it!!

  ReplyDelete
 11. Girl... your ideas are tooo stinking cute! LOVE THESE! I'm going to try to make these with my kiddos on Monday since we have to go to make up for a snow day.

  Oh and by the way.....
  You won the stylish blogger award. Check it out here!
  http://missdelk.blogspot.com/2011/02/stylish-blogger.html


  Elisabeth
  www.missdelk.blogspot.com

  ReplyDelete
 12. Oh George we love you with your cute gray hair and your 3 point hat! Precious!!!!!
  -Rachelle
  whattheteacherwants.blogspot.com

  ReplyDelete
 13. This is a great idea! I will definitely use this:) -Rosa

  ReplyDelete
 14. I must do this with my second graders! Maybe we can whip up some Abe Lincolns too! Thanks for the great idea!

  Katy Conradson
  www.secondgradejellybeans.blogspot.com

  ReplyDelete
 15. I love this so much. We are totally going to be doing this - thank you SO much for sharing! :-)

  Jessica
  confessionsofaprimaryteacher.blogspot.com

  ReplyDelete
 16. This is a great post. Thanks for sharing.
  Unlockpwd

  ReplyDelete
 17. Avukat dosyası, mahkemelerde avukatların dava ile ilgili evrakların tamamını muhafaza ettikleri, genellikle pembe renkte geri dönüşümlü ithal 350 gr kağıttan imal edilen dosyaya verilen isimdir.

  Avukatların daha öğrencilik günlerinde tanıştıkları bu pembe renkli dosya tek tip gibi gözükmekte olmasının yanında piyasada çeşitlilikler göstermektedir. Geri dönüştürülmüş kağıtlardan üretildiği için kolay yıpranabilir bir yapıya sahip olan mahkeme dosyası en azından icra dairelerinde yıpranıp dağılmayacakları bir kalitede olmalıdır.

  Piyasada bir çok isim ile adlandırılan bu pembe avukat dosyalarına; mahkeme dosyası, adliye dosyası, dava dosyası, baro dosyası, icra dosyası isimleri ile adlandırılmakta ve bu şekilde piyasada satışa sunulmaktadır.

  Tasarım olarak ön yüzünde bir tablo ile gelen ürün, mahkeme, dava, davacı, davalı ve vekillerin bilgilerinin yazılabileceği ve daha sonra dosyaların içinde kaybolmadan aranılan davanın bulunabilmesi için bir rehber haline gelmektedir.

  Klasikleşmiş renk ve tipi ile günümüzde ilgili ilgisiz her gören insanın ne olduğunu anladığı bu avukat materyali cüppe ile birlikte her hukukçunun mutlaka kullandığı ana malzemelerdendir. Bir dava için bir avukat bir hakim ne kadar gerekli ise bir mahkeme dosyası da o kadar gereklidir.

  Tam kapaklı bu ürün içinde müvekkillerin hayatı pahasına önemli bilgilerini saklayacak bir yapıda olması ve metal tokası sayesinde evrakların kopup dağılmamasını sağlaması ile aslında ucuz görünümünün altında yapması gereken tüm görevleri eksiksiz yaptığı da göz önüne alınmalıdır.

  Ülkemiz mahkemeleri filmlerde gördüğümüz avukatın jüri karşısında uzun tiratlar atarak müvekkillerini savundukları mecralar değil malesef ortalama 5 dakika süren mahkemelerimizde genellikle yazılı verilmiş, dilekçe tekrar edilir ve başka bir tarihe ertelenir. Uzun mahkeme süreleri yazılı olarak devam eder ve bu uzun süreçteki tüm dilekçeler, evraklar, kanıtlar bu pembe mahkeme dosyasının içine girer.

  mahkeme dosyası

  ReplyDelete
 18. I love this post!! You are so creative. I love that you took a small amount of items and created different looks. here you can buy twitter followers

  ReplyDelete
 19. these Christmas ideas are so awesome!! thanks for sharing penlr
  love

  ReplyDelete
 20. Individuals could now rate a brand name, movie, tv or book show which is tremendously improving the capacity of Facebook as a platform for discovery of enjoyment. buy facebook 5 star reviews

  ReplyDelete
 21. This comment has been removed by the author.

  ReplyDelete